Dragi vjernici, svi zajedno iščekujemo da se vrata crkvi otvore za slavlje svetih misa s narodom. U međuvremenu, molimo sve da se drže mjera koje je donio Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske. Isto vrijedi i za našu župu, i to ćemo dosljedno provoditi. Nažalost, radi specifičnosti naše župe (broj vjernika, veličina crkve, stari svećenici koje imamo u župi), nismo u mogućnosti crkvu držati otvorenom tijekom dana. No, od nedjelje 19. travnja 2020. (uključivo), tijekom dana kada vrijeme bude lijepo, u atriju crkve biti će izložen Presveti oltarski sakrament. Predviđeno je da oni koji to žele, mogu doći u KRATKE POSJETE Isusu, gdje mu se mogu pokloniti i pomoliti. Presveto će biti izloženo svakoga dana u terminima: Nedjeljom ujutro 9:00 – 12:00 popodne 15:00 – 18:00 Od ponedjeljka do subote popodne 15:00 – 18:00 Tijekom ovih vremena, možete doći pokloniti se i pomoliti se pred Presvetim. Napominjemo, i kod nas na dvorištu vrijede sva uobičajena pravila koja poštujete u trgovinama i trgovačkim centrima. Dobro ih poznajete, pa ih neću ovdje posebno navoditi. No, još jednom naglašavam, svi koji budete dolazili molim vas poštujte propisane mjere. Slobodno donesite cvijeće kod Presvetog ukoliko cvijeća imate u svojem vrtu. Ne kupujte cvijeće. VAŽNO: Ukoliko je vrijeme ružno (kiša i sl.), nećemo izlagati Presveto, da se ne bi ljudi tiskali ispod nadstrešnice atrija. Presveto će biti izloženo samo u navedenim vremenima. Ukoliko bude kršenja propisanih mjera Stožera CZRH, morat ćemo ograničiti vrijeme izlaganja. Na sve vas zazivam Božji blagoslov. don Ivan Šibalić
Dragi vjernici, Nadam se da ste svi dobro i zdravo. Ujedno, kako se približava Uskrs, želim Vas pozvati na kršćansku ljubav prema bližnjima. Prije svega, svima koji su se kao dobrotvori odazvali i na bilo koji način doprinijeli župi, od srca hvala. Svaki dan vas sve uključujemo u molitve. Uz to, obično smo u ovo korizmeno vrijeme imali razne KARITATIVNE AKCIJE, gdje smo sakupljali hranu i novac za najpotrebitije. Ove godine prikupljanje nismo mogli napraviti na redoviti način. Donošenje hrane u župni ured ove godine bih ipak zaobišao, radi mogućeg širenja virusa. Ujedno, ova događanja su i za župu povelik financijski izazov. Situacija će uskoro vjerojatno biti vrlo ozbiljna. Mogu vam reći da su mi se već sada, nakon jedva mjesec dana, počeli javljati ljudi kojima je ova blokada financijski jako teško pala. POZIVAM VAS stoga da, ukoliko ste u mogućnosti, podržite financijski župu i župni Caritas. Što se tiče raspolaganja novcem župnog Caritasa, koristit ćemo ga isključivo za plaćanje tekućih računa (struja, plin, telefon i sl.) potrebitima. Pri tome, kao i do sada, prednost ćemo davati 1) samohranim roditeljima i 2) obiteljima gdje ima djece, 3) studentima koji nisu iz Zagreba. Dok sam ja u službi župnika, ovo će ostati trajni prioritet župnog Caritasa – iako sam svjestan da se ne slažu svi s ovim kriterijem. Ukoliko znate nekoga u župi da je u potrebi, slobodno potaknite neka mi se osobno jave. UPUTE za one koji se žele uključiti. Uplate možete provesti na župni račun: Župa B. D. Marije Pomoćnice IBAN (Privredna banka): HR3223400091100160655 Ukoliko želite uplatiti za Caritas, u svrhu ili opis dopišite ”Za Caritas”. Ukoliko želite doprinijeti za župu opčenito, nije potrebno ništa dopisivati. Unaprijed zahvaljujem svima koji će se moći odazvati, don Ivan Šibalić
Ispred naše crkve postavljeno je raspelo za sve one koji se žele pomoliti. Crkva je zatvorena zbog sigurnosti.
U izravnom prijenosu na Youtube Kanalu Nova Eva i aplikaciji Nova Eva možete pratiti iz naše crkve sljedeće liturgijske obrede i pobožnosti.
Izravne prijenose svetih misa iz naše crkve možete pratiti na Youtube kanalu Nova Eva nedjeljom u 12h i 18:30h, a ostale dane u 18:30h.
Pročitajte odredbe hrvatske biskupske konferencije. Svjesni sadašnjih zahtjevnih okolnosti, a kao dionici odgovornosti za zdravlje i život vjernika i drugih građana, te u skladu s najnovijim mjerama Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Ministarstva zdravstva, mi, biskupi Hrvatske biskupske konferencije, donosimo privremene mjere koje stupaju na snagu u petak, 20. ožujka 2020. i traju do drugačije odluke. 1. Da bi se izbjeglo širenje bolesti COVID-19 i očuvalo zdravlje stanovništva, sve se svete mise, slavlja sakramenata, sakramentala, pučke pobožnosti, župna slavlja i drugi događaji i svi sastanci otkazuju do daljnjega, kako unutar zatvorenih prostora tako i na otvorenim prostorima. 2. Svećenici neka slave svetu misu bez sudjelovanja zajednice, a u skladu s odredbama Rimskoga misala upotrijebit će se oblik „Reda mise bez naroda“. Neka istodobno žarko ustraju u molitvi Časoslova i razmatranju, prinoseći prošnje za Božji narod i sav svijet. 3. Dijecezanski biskupi, sve do opoziva, vjernike u Hrvatskoj oslobađaju obveze sudjelovanja na nedjeljnoj i blagdanskoj svetoj misi. Neka vjernici ovu obvezu zamjene molitvom, postom, dobrim djelima, čitanjem Božje riječi, molitvenim sudjelovanjem u prijenosu euharistijskoga i drugih slavlja, prenošenih putem radija, televizije i drugih elektroničkih sredstava. Neka se tijekom prijenosa euharistijskog slavlja posebno združe primanjem duhovne pričesti. 4. Potrebno je vjernicima, napose djeci, mladima i obiteljima posredstvom elektroničkih medija omogućiti pristup katehetskim i drugim duhovnim sadržajima. O tome, neka po odredbi dijecezanskih biskupa, skrbe katehetski uredi ili druga tijela i službe koje su na pomoć župnicima u njihovu pastoralnom djelovanju. 5. Neka crkve za vrijeme trajanja epidemije budu otvorene isključivo pod sljedećim uvjetima: a) crkve su otvorene samo za osobnu molitvu zdravih vjernika koji su bez simptoma akutne plućne bolesti; b) u crkvi istodobno smije biti prisutno najviše deset osoba pazeći pritom da razmak između osoba bude barem 2 metra; c) crkva otvorena za vjernike mora imati stalno otvorena vrata, uz mjere pojačane higijene i svakodnevnog čišćenja. 6. Slavlje sakramenta ispovijedi i bolesničkoga pomazanja ne može se slaviti do daljnjega, osim u smrtnoj pogibelji. 7. Slavlja kršćanskih sprovoda dopuštena su uz strogo pridržavanje zdravstvenih i sigurnosnih uputa mjerodavnih državnih institucija. Pokojnici će biti sprovedeni i pokopani u prisutnosti najbliže rodbine, a mise za pokojne bit će slavljene nakon ukidanja ovih mjera. 8. Bolnički kapelani i svećenici koji pastoralno skrbe u staračkim domovima i drugim sličnim ustanovama trebaju slijediti upute spomenutih ustanova za prevenciju infekcija. 9. Nad/biskupijski, župni i drugi crkveni uredi te crkveni arhivi ostaju zatvoreni do daljnjega. Vjernici se mogu obratiti navedenim ustanovama isključivo telefonom ili elektroničkom poštom. 10. Katolički vrtići, škole i druge odgojno-obrazovne i dobrotvorne ustanove dužne su slijediti upute Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske. 11. U crkvenim ustanovama u kojima živi više osoba, kao što su svećenički domovi, redovničke kuće, sjemeništa, neka se ograniče izlasci i kontakti s posjetiteljima izvana. Svećenici i ostali pastoralni djelatnici neka objave ove upute u župnim časopisima, oglasnim pločama ili na web-stranicama. Podsjećamo vjernike da nam je svima kršćanska dužnost posvjedočiti solidarnost i učiniti sve da bi se spriječilo širenje virusa. Pretvorimo ovu krizu u prigodu da, unatoč ovoj kušnji, u nadi budemo radosni, u nevolji strpljivi, u molitvi postojani (usp. Rim 12,12). Neka molitva, post i djela ljubavi ostanu obilježje ovoga korizmenog vremena, a molitva za zdravlje i blagoslov našega naroda i drugih hrvatskih građana u ovom izazovnom vremenu neka bude ustrajna. Moleći zagovor Blažene Djevice Marije, Zdravlja bolesnih, u Gospodinu vas pozdravljamo. BISKUPI HRVATSKE BISKUPSKE KONFERENCIJE Zagreb, 19. ožujka 2020.
Dragi župljani i vjernici koji dolazite u našu župu, u našoj župi do daljnjega obustavljamo pastoralne aktivnosti kao što su oratorij za djecu i mlade, kateheze za prvopričesnike, krizmanike, srednjoškolce, besplatne instrukcije, probe zborova, susreti raznih grupa i ostalo. Molimo vas da se pridržavate odredbi i uputa koje je dala Zagrebačka nadbiskupije za liturgijska slavlja. Na misnim slavljima u molitvi vjernika redovito molimo : od kuge, gladi i rata, oslobodi nas Gospodine za sve župljane naše župe, posebno za članove Salezijanske obitelji, sve aktivne članove župnih grupa, župne dobrotvore, volontere i djelatnike, štiti Gospodine duhovno i tjelesno zdravlje njih i njihovih obitelji za sve oboljele i umiruće u našoj župi, povrati im Gospodine duhovno i tjelesno zdravlje, i ne dopusti da itko pođe tebi u susret bez sakramenata bolesničkog pomazanja Svećenici kojima zdravlje i dob dopuštaju postit će petkom. Naši svećenici na raspolaganju su za ispovijed i bolesničko pomazanje. Ako trebate prijaviti smrtni slučaj potražite svećenika. Pozivamo vas da ovo vrijeme neizvjesnosti još dublje živimo u Božjoj blizini. Marijo Pomoćnice kršćana moli za nas!
S obzirom na izvanredno stanje stvoreno širenjem corona virusa u većem dijelu svijeta, Vrhovni poglavar Salezijanske družbe don Angel Fernandez Artime, poziva salezijance, pripadnike Salezijanske obitelji i mlade da obnove povjerenje u Mariju Pomoćnicu kršćana slijedeći primjer don Bosca u sličnim okolnostima.
Zagrebačka nadbiskupija, Nadbiskupski duhovni stol u dopisu br. 556/2020 od 11. ožujka 2020. godine kojeg potpisuje zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić objavljuje: Odredbe i upute o liturgijskim slavljima i okupljanjima vjernika Suočeni sa životnim okolnostima, nastalima zbog širenja bolesti COVID-19, uzrokovane novim koronavirusom (SARS-CoV-2) u cijelome svijetu, u Europi i u našoj Domovini, a pozorni na upute mjerodavnih služba, u svojoj smo crkvenoj odgovornosti pozvani vjerničkim duhom razmatrati kako se trebamo ponašati, što trebamo činiti iz ljubavi prema bližnjima i na koji način najviše pomoći potrebitima. Ujedno izražavamo zahvalnost medicinskomu osoblju i svima koji služe dobrobiti našega zdravlja i skrbi za bolesne. Na temelju općih uputa koje su dane u Hrvatskoj glede okupljanja ljudi, a imajući u vidu naše vjerničke zajednice, liturgijska slavlja i molitvene susrete na području Zagrebačke nadbiskupije, pozivam svećenike i vjernike da se – do novih uputa – pridržavaju sljedećega: 1. Neka se u narednome razdoblju suzdrže od dolaska na liturgijska slavlja i pobožnosti: a) svi koji imaju simptome infekcije dišnih putova ili određene respiratorne poteškoće; b) svi koji su bili u krajevima koji se smatraju žarištima zaraze ili pak u kontaktu s osobama koje bi mogle biti nositelji virusa; c) starije osobe, a naročito kronični bolesnici; d) sve te osobe neka u svojim domovima budu molitvom povezane s vjerničkom zajednicom u crkvi. 2. Neka se u škropionicama na ulazima i na drugim mjestima u crkvama i kapelama ne čuva i ne ulijeva blagoslovljena voda; neka te posude ostanu prazne i kao takve znak čežnje i poziva da svoju krsnu milost snažnije svjedočimo. Stoga će vjernici pri ulasku i izlasku iz crkve pokleknuti ili se duboko nakloniti znamenujući se znakom križa bez blagoslovljene vode. 3. Neka se kao gesta pružanja mira u slavlju euharistije ili u službama Božje riječi ne koristi uobičajena gesta rukovanja. 4. Primanje svete pričesti u redovitosti prilika poznaje dva oblika: na jezik ili na ruke. Sasvim je razumljivo da će u ovim neredovitim prilikama vjernici biti pričešćivani primanjem svete hostije na dlan jedne ruke, kako bi drugom rukom hostiju prinijeli svojim ustima. Neka i ta gesta u pobožnosti bude poticaj da živimo svjesni toga nebeskoga dara koji primamo. 5. Vrijeme kroz koje prolazimo je višeslojno vrijeme kušnje i otvara puno temeljnih pitanja. U korizmenome hodu jasnije vidimo da su kušnja ne samo naša ljudska ranjivost i krhkost, nego i određena nužna ograničenja. Mi ta ograničenja promatramo i nastojimo živjeti u svjetlu ljubavi koja je potrebna pred izazovima za osobnu i zajedničku odgovornost. Znamo da u brizi jednih za druge, premda se javljaju osjećaji nesigurnosti i bojazni, jačamo. Važna je svijest da postoje teškoće u kojima ne možemo sami i nismo sami. Svatko je pozvan učiniti svoju dužnost i živjeti svoj poziv. Štoviše, treba ugrađivati darove koje Gospodin daje da bismo rasli u ljubavi prema bližnjima. Ovo je prilika za razna savezništva u dobru, u kojemu se u društvenoj zajednici trebaju povezati: ljubav prema čovjeku, zdravstveni sustav, znanost, gospodarstvo i političke odluke. U nama je snaga Božjega Duha koji nas tješi i daje snagu. Osim toga, mi živimo sigurnost nade u Kristu. Molitva sve to povezuje u pouzdanju i po njoj smo dionici čudesnih djela. Svemogućemu Gospodinu koji nas obnavlja u svojoj ljubavi preporučujemo svoje slabosti i molimo ga za nadvladavanje zla i blagoslovni mir u našoj domovini Hrvatskoj. Blažena Djevice Marijo, Zdravlje bolesnih, moli za nas! Sve vas u Gospodinu pozdravljam. Vaš nadbiskup, + Josip kard. Bozanić, v.r.
Tijekom korizme u našoj crkvi pobožnost križnog puta bit će svakog petka i nedjelje s početkom u 17:50h.
